BZT52C20 RHG
Taiwan Semiconductor Corporation
Product No:
BZT52C20 RHG
Package:
SOD-123F
Description:
DIODE ZENER 20V 500MW SOD123F
User Guide
Mfr Taiwan Semiconductor Corporation
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Tolerance ±5%
Power - Max 500 mW
Mounting Type Surface Mount
Package / Case SOD-123F
Product Status Active
Base Product Number BZT52C
Impedance (Max) (Zzt) 55 Ohms
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ)
Supplier Device Package SOD-123F
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 20 V
Current - Reverse Leakage @ Vr 45 nA @ 14 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1 V @ 10 mA