BZT52C5V6
Taiwan Semiconductor Corporation
Product No:
BZT52C5V6
Package:
SOD-123F
Batch:
Datasheet:
Description:
SOD-123F, 500MW, 5%, SMALL SIGNA
User Guide
Mfr Taiwan Semiconductor Corporation
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Tolerance ±5%
Power - Max 500 mW
Mounting Type Surface Mount
Package / Case SOD-123F
Product Status Active
Base Product Number BZT52C
Impedance (Max) (Zzt) 40 Ohms
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ)
Supplier Device Package SOD-123F
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 5.6 V
Current - Reverse Leakage @ Vr 900 nA @ 2 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1 V @ 10 mA