BZT52C68K RKG
Taiwan Semiconductor Corporation
Product No:
BZT52C68K RKG
Package:
SOD-523F
Description:
DIODE ZENER 68V 200MW SOD523F
User Guide
Mfr Taiwan Semiconductor Corporation
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Tolerance ±5%
Power - Max 200 mW
Mounting Type Surface Mount
Package / Case SC-79, SOD-523
Product Status Active
Base Product Number BZT52C
Impedance (Max) (Zzt) 240 Ohms
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ)
Supplier Device Package SOD-523F
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 68 V
Current - Reverse Leakage @ Vr 200 nA @ 52 V