BZT52C75-HE3_A-18
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Product No:
BZT52C75-HE3_A-18
Package:
SOD-123
Description:
DIODE ZENER 75V 410MW SOD123
User Guide
Mfr Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Series Automotive, AEC-Q101, BZT52
Package Tape & Reel (TR)
Tolerance ±5%
Power - Max 300 mW
Mounting Type Surface Mount
Package / Case SOD-123
Product Status Active
Impedance (Max) (Zzt) 250 Ohms
Operating Temperature 150°C (TJ)
Supplier Device Package SOD-123
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 75 V
Current - Reverse Leakage @ Vr 100 nA @ 56 V