BZT55A15-GS18
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Product No:
BZT55A15-GS18
Package:
SOD-80 QuadroMELF
Description:
DIODE ZENER 15V 500MW SOD80
User Guide
Mfr Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Series Automotive, AEC-Q101
Package Tape & Reel (TR)
Tolerance ±1%
Power - Max 500 mW
Mounting Type Surface Mount
Package / Case SOD-80 Variant
Product Status Obsolete
Base Product Number BZT55
Impedance (Max) (Zzt) 30 Ohms
Operating Temperature 175°C
Supplier Device Package SOD-80 QuadroMELF
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 15 V
Current - Reverse Leakage @ Vr 100 nA @ 11 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.5 V @ 200 mA