
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Product No:
BZT55B2V7-GS18
Manufacturer:
Package:
SOD-80 QuadroMELF
Batch:
-
Description:
DIODE ZENER 2.7V 500MW SOD80
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.304
0.304
10
0.20805
2.0805
100
0.101365
10.1365
500
0.084512
42.256
1000
0.05872
58.72
2000
0.050892
101.784
5000
0.047206
236.03
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Vishay General Semiconductor - Diodes Division |
| Series | Automotive, AEC-Q101, BZT55 |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Tolerance | ±2% |
| Power - Max | 500 mW |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | SOD-80 Variant |
| Product Status | Active |
| Base Product Number | BZT55B2V7 |
| Impedance (Max) (Zzt) | 85 Ohms |
| Operating Temperature | -65°C ~ 175°C |
| Supplier Device Package | SOD-80 QuadroMELF |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 2.7 V |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10 µA @ 1 V |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.5 V @ 200 mA |