BZT55B39 L1G
Taiwan Semiconductor Corporation
Product No:
BZT55B39 L1G
Package:
Mini MELF
Batch:
Datasheet:
Description:
DIODE ZENER 39V 500MW MINI MELF
User Guide
Mfr Taiwan Semiconductor Corporation
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Tolerance ±2%
Power - Max 500 mW
Mounting Type Surface Mount
Package / Case DO-213AC, MINI-MELF, SOD-80
Product Status Active
Base Product Number BZT55
Impedance (Max) (Zzt) 90 Ohms
Operating Temperature -65°C ~ 175°C (TJ)
Supplier Device Package Mini MELF
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 39 V
Current - Reverse Leakage @ Vr 100 nA @ 28 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1 V @ 10 mA