BZT55B6V8-GS18
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Product No:
BZT55B6V8-GS18
Package:
SOD-80 QuadroMELF
Description:
DIODE ZENER 6.8V 500MW SOD80
User Guide
Mfr Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Series Automotive, AEC-Q101, BZT55
Package Tape & Reel (TR)
Tolerance ±2%
Power - Max 500 mW
Mounting Type Surface Mount
Package / Case SOD-80 Variant
Product Status Active
Base Product Number BZT55B6V8
Impedance (Max) (Zzt) 8 Ohms
Operating Temperature -65°C ~ 175°C
Supplier Device Package SOD-80 QuadroMELF
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 6.8 V
Current - Reverse Leakage @ Vr 100 nA @ 3 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.5 V @ 200 mA