BZT55C20
Taiwan Semiconductor Corporation
Product No:
BZT55C20
Package:
QMMELF
Description:
QMMELF, 500MW, 5%, SMALL SIGNAL
User Guide
Mfr Taiwan Semiconductor Corporation
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Tolerance ±5%
Power - Max 500 mW
Mounting Type Surface Mount
Package / Case SOD-80 Variant
Product Status Active
Impedance (Max) (Zzt) 55 Ohms
Operating Temperature -65°C ~ 175°C (TJ)
Supplier Device Package QMMELF
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 20 V
Current - Reverse Leakage @ Vr 100 nA @ 15 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1 V @ 10 mA