
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Product No:
BZT55C33-GS18
Manufacturer:
Package:
SOD-80 QuadroMELF
Batch:
-
Description:
DIODE ZENER 33V 500MW SOD80
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.1995
0.1995
10
0.13585
1.3585
100
0.06631
6.631
500
0.05529
27.645
1000
0.038418
38.418
2000
0.033298
66.596
5000
0.030884
154.42
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Vishay General Semiconductor - Diodes Division |
| Series | Automotive, AEC-Q101, BZT55 |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Tolerance | ±5% |
| Power - Max | 500 mW |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | SOD-80 Variant |
| Product Status | Active |
| Base Product Number | BZT55C33 |
| Impedance (Max) (Zzt) | 80 Ohms |
| Operating Temperature | -65°C ~ 175°C |
| Supplier Device Package | SOD-80 QuadroMELF |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 33 V |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 100 nA @ 24 V |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.5 V @ 200 mA |