BZV55B36
Taiwan Semiconductor Corporation
Product No:
BZV55B36
Description:
MMELF, 500MW, 2%, SMALL SIGNAL Z
Package Tape & Reel (TR)
Tolerance ±2%
Power - Max 500 mW
Base Product Number BZV55B
Impedance (Max) (Zzt) 80 Ohms
Operating Temperature -65°C ~ 175°C (TJ)
Supplier Device Package Mini MELF
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 36 V
Current - Reverse Leakage @ Vr 100 nA @ 27 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1 V @ 100 mA