BZV55B47 L0G
Taiwan Semiconductor Corporation
Product No:
BZV55B47 L0G
Description:
DIODE ZENER 47V 500MW MINI MELF
Package Tape & Reel (TR)
Tolerance ±2%
Power - Max 500 mW
Base Product Number BZV55B
Impedance (Max) (Zzt) 110 Ohms
Operating Temperature -65°C ~ 175°C (TJ)
Supplier Device Package Mini MELF
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 47 V
Current - Reverse Leakage @ Vr 100 nA @ 35 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1 V @ 100 mA