BZV55C68 L1G
Taiwan Semiconductor Corporation
Product No:
BZV55C68 L1G
Description:
DIODE ZENER 68V 500MW MINI MELF
Package Tape & Reel (TR)
Tolerance ±5%
Power - Max 500 mW
Product Status Active
Base Product Number BZV55C
Impedance (Max) (Zzt) 160 Ohms
Operating Temperature -65°C ~ 175°C (TJ)
Supplier Device Package Mini MELF
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 68 V
Current - Reverse Leakage @ Vr 100 nA @ 51 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1 V @ 10 mA