BZW03C270-TAP
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Product No:
BZW03C270-TAP
Description:
DIODE ZENER 270V 1.85W SOD64
Package Tape & Box (TB)
Tolerance ±5%
Power - Max 1.85 W
Base Product Number BZW03
Impedance (Max) (Zzt) 1200 Ohms
Operating Temperature -65°C ~ 175°C
Supplier Device Package SOD-64
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 270 V
Current - Reverse Leakage @ Vr 2 µA @ 200 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.2 V @ 1 A