BZW03D10-TAP
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Product No:
BZW03D10-TAP
Description:
DIODE ZENER 10V 1.85W SOD64
Package Tape & Box (TB)
Tolerance ±10%
Power - Max 1.85 W
Base Product Number BZW03
Impedance (Max) (Zzt) 2 Ohms
Operating Temperature -65°C ~ 175°C
Supplier Device Package SOD-64
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 10 V
Current - Reverse Leakage @ Vr 20 µA @ 7.5 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.2 V @ 1 A