BZW03D47-TAP
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Product No:
BZW03D47-TAP
Package:
SOD-64
Batch:
Datasheet:
Description:
DIODE ZENER 47V 1.85W SOD64
User Guide
Mfr Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Series BZW03
Package Tape & Box (TB)
Tolerance ±10%
Power - Max 1.85 W
Mounting Type Through Hole
Package / Case SOD-64, Axial
Product Status Obsolete
Base Product Number BZW03
Impedance (Max) (Zzt) 25 Ohms
Operating Temperature -65°C ~ 175°C
Supplier Device Package SOD-64
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 47 V
Current - Reverse Leakage @ Vr 2 µA @ 33.5 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.2 V @ 1 A