BZX384B24-HE3-08
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Product No:
BZX384B24-HE3-08
Description:
DIODE ZENER 24V 200MW SOD323
User Guide
Mfr Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Series Automotive, AEC-Q101, BZX384
Package Tape & Reel (TR)
Tolerance ±2%
Power - Max 200 mW
Product Status Active
Base Product Number BZX384B24
Impedance (Max) (Zzt) 70 Ohms
Operating Temperature -55°C ~ 150°C
Supplier Device Package SOD-323
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 24 V
Current - Reverse Leakage @ Vr 50 nA @ 16.8 V