BZX384B6V8-HE3-08
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Product No:
BZX384B6V8-HE3-08
Description:
DIODE ZENER 6.8V 200MW SOD323
User Guide
Mfr Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Series Automotive, AEC-Q101, BZX384
Package Tape & Reel (TR)
Tolerance ±2%
Power - Max 200 mW
Product Status Active
Base Product Number BZX384B6V8
Impedance (Max) (Zzt) 15 Ohms
Operating Temperature -55°C ~ 150°C
Supplier Device Package SOD-323
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 6.8 V
Current - Reverse Leakage @ Vr 2 µA @ 4 V