BZX384C16-E3-08
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Product No:
BZX384C16-E3-08
Package:
SOD-323
Batch:
Datasheet:
Description:
DIODE ZENER 16V 200MW SOD323
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 15384
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Series BZX384
Package Tape & Reel (TR)
Tolerance ±5%
Power - Max 200 mW
Mounting Type Surface Mount
Package / Case SC-76, SOD-323
Product Status Active
Base Product Number BZX384C16
Impedance (Max) (Zzt) 40 Ohms
Operating Temperature -55°C ~ 150°C
Supplier Device Package SOD-323
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 16 V
Current - Reverse Leakage @ Vr 50 nA @ 11.2 V