BZX55A5V6-TR
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Product No:
BZX55A5V6-TR
Package:
DO-35 (DO-204AH)
Description:
DIODE ZENER 5.6V 500MW DO35
User Guide
Mfr Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Series Automotive, AEC-Q101
Package Tape & Reel (TR)
Tolerance ±1%
Power - Max 500 mW
Mounting Type Through Hole
Package / Case DO-204AH, DO-35, Axial
Product Status Obsolete
Base Product Number BZX55
Impedance (Max) (Zzt) 25 Ohms
Operating Temperature 175°C
Supplier Device Package DO-35 (DO-204AH)
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 5.6 V
Current - Reverse Leakage @ Vr 100 nA @ 1 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.5 V @ 200 mA