BZX55C24
Taiwan Semiconductor Corporation
Product No:
BZX55C24
Description:
DO-35, 500MW, 5%, SMALL SIGNAL Z
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Tolerance ±5%
Power - Max 500 mW
Base Product Number BZX55
Impedance (Max) (Zzt) 80 Ohms
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Supplier Device Package DO-35
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 24 V
Current - Reverse Leakage @ Vr 100 nA @ 18 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1 V @ 100 mA