BZX55C5V1 A0G
Taiwan Semiconductor Corporation
Product No:
BZX55C5V1 A0G
Description:
DIODE ZENER 5.1V 500MW DO35
Series -
Package Tape & Box (TB)
Tolerance ±5%
Power - Max 500 mW
Base Product Number BZX55
Impedance (Max) (Zzt) 35 Ohms
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Supplier Device Package DO-35
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 5.1 V
Current - Reverse Leakage @ Vr 100 nA @ 1 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1 V @ 100 mA