BZX55C8V2 A0G
Taiwan Semiconductor Corporation
Product No:
BZX55C8V2 A0G
Package:
DO-35
Batch:
Datasheet:
Description:
DIODE ZENER 8.2V 500MW DO35
User Guide
Mfr Taiwan Semiconductor Corporation
Series -
Package Tape & Box (TB)
Tolerance ±5%
Power - Max 500 mW
Mounting Type Through Hole
Package / Case DO-204AH, DO-35, Axial
Product Status Active
Base Product Number BZX55
Impedance (Max) (Zzt) 7 Ohms
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Supplier Device Package DO-35
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 8.2 V
Current - Reverse Leakage @ Vr 100 nA @ 6.2 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1 V @ 100 mA