BZX584C2V2-HG3-08
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Product No:
BZX584C2V2-HG3-08
Description:
DIODE ZENER AUTO 300MW SOD523
User Guide
Mfr Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Series Automotive, AEC-Q101, BZX584C
Package Tape & Reel (TR)
Tolerance ±5%
Power - Max 200 mW
Mounting Type Surface Mount
Package / Case SC-79, SOD-523
Product Status Active
Base Product Number BZX584C
Impedance (Max) (Zzt) 65 Ohms
Operating Temperature 150°C (TJ)
Supplier Device Package SOD-523
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 2.2 V
Current - Reverse Leakage @ Vr 100 µA @ 1 V