BZX585B6V2 RKG
Taiwan Semiconductor Corporation
Product No:
BZX585B6V2 RKG
Package:
SOD-523F
Batch:
Datasheet:
Description:
DIODE ZENER 6.2V 200MW SOD523F
User Guide
Mfr Taiwan Semiconductor Corporation
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Tolerance ±2%
Power - Max 200 mW
Mounting Type Surface Mount
Package / Case SC-79, SOD-523
Product Status Active
Base Product Number BZX585B6
Impedance (Max) (Zzt) 10 Ohms
Operating Temperature 150°C (TJ)
Supplier Device Package SOD-523F
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 6.2 V
Current - Reverse Leakage @ Vr 2.7 µA @ 4 V