BZX585B6V8 RSG
Taiwan Semiconductor Corporation
Product No:
BZX585B6V8 RSG
Description:
DIODE ZENER 6.8V 200MW SOD523F
Package Tape & Reel (TR)
Tolerance ±2%
Power - Max 200 mW
Product Status Active
Base Product Number BZX585B6
Impedance (Max) (Zzt) 15 Ohms
Operating Temperature 150°C (TJ)
Supplier Device Package SOD-523F
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 6.8 V
Current - Reverse Leakage @ Vr 1.8 µA @ 4 V