BZX79B68
Taiwan Semiconductor Corporation
Product No:
BZX79B68
Description:
DO-35, 500MW, 2%, SMALL SIGNAL Z
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Tolerance ±2%
Power - Max 500 mW
Base Product Number BZX79
Impedance (Max) (Zzt) 240 Ohms
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Supplier Device Package DO-35
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 68 V
Current - Reverse Leakage @ Vr 47.6 mA @ 50 mV
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.5 V @ 100 mA