BZX79B75 A0G
Taiwan Semiconductor Corporation
Product No:
BZX79B75 A0G
Description:
DIODE ZENER 75V 500MW DO35
Series -
Package Tape & Box (TB)
Tolerance ±2%
Power - Max 500 mW
Base Product Number BZX79
Impedance (Max) (Zzt) 255 Ohms
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Supplier Device Package DO-35
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 75 V
Current - Reverse Leakage @ Vr 52.5 mA @ 50 mV
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.5 V @ 100 mA