
onsemi
Product No:
BZX79C2V7
Manufacturer:
Package:
DO-35
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
DIODE ZENER 2.7V 500MW DO35
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.1805
0.1805
10
0.1653
1.653
100
0.089775
8.9775
500
0.055271
27.6355
1000
0.037677
37.677
2000
0.032034
64.068
5000
0.02889
144.45
10000
0.025118
251.18
50000
0.020092
1004.6
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | onsemi |
| Series | - |
| Package | Bulk |
| Tolerance | ±5% |
| Power - Max | 500 mW |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | DO-204AH, DO-35, Axial |
| Product Status | Active |
| Base Product Number | BZX79C2 |
| Impedance (Max) (Zzt) | 100 Ohms |
| Operating Temperature | -65°C ~ 200°C |
| Supplier Device Package | DO-35 |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 2.7 V |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 75 µA @ 1 V |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.5 V @ 100 mA |