BZX79C3V3 A0G
Taiwan Semiconductor Corporation
Product No:
BZX79C3V3 A0G
Description:
DIODE ZENER 3.3V 500MW DO35
Series -
Package Tape & Box (TB)
Tolerance ±5%
Power - Max 500 mW
Base Product Number BZX79
Impedance (Max) (Zzt) 95 Ohms
Operating Temperature -65°C ~ 175°C (TJ)
Supplier Device Package DO-35
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 3.3 V
Current - Reverse Leakage @ Vr 25 µA @ 1 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.5 V @ 100 mA