BZX84C10 RFG
Taiwan Semiconductor Corporation
Product No:
BZX84C10 RFG
Package:
SOT-23
Description:
DIODE ZENER 10V 300MW SOT23
User Guide
Mfr Taiwan Semiconductor Corporation
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Tolerance ±5%
Power - Max 300 mW
Product Status Active
Base Product Number BZX84
Impedance (Max) (Zzt) 20 Ohms
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ)
Supplier Device Package SOT-23
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 10 V
Current - Reverse Leakage @ Vr 200 nA @ 7 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 900 mV @ 10 mA