
onsemi
Product No:
BZX84C5V6LT3G
Manufacturer:
Package:
SOT-23-3 (TO-236)
Batch:
-
Description:
DIODE ZENER 5.6V 250MW SOT23-3
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.133
0.133
10
0.11685
1.1685
100
0.06384
6.384
500
0.039254
19.627
1000
0.026771
26.771
2000
0.022752
45.504
5000
0.02052
102.6
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | onsemi |
| Series | BZX84CxxxLT1G |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Tolerance | ±7% |
| Power - Max | 225 mW |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 |
| Product Status | Active |
| Base Product Number | BZX84C5 |
| Impedance (Max) (Zzt) | 40 Ohms |
| Operating Temperature | -65°C ~ 150°C (TJ) |
| Supplier Device Package | SOT-23-3 (TO-236) |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 5.6 V |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 1 µA @ 2 V |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 900 mV @ 10 mA |