
SMC Diode Solutions
Product No:
BZX84C8V2
Manufacturer:
Package:
SOT-23-3
Batch:
-
Description:
5.1V, 350MW, SOT-23, ZENER DIODE
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.114
0.114
10
0.08075
0.8075
100
0.043795
4.3795
500
0.034409
17.2045
1000
0.023892
23.892
2000
0.019788
39.576
5000
0.018715
93.575
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | SMC Diode Solutions |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Tolerance | ±5% |
| Power - Max | 350 mW |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 |
| Product Status | Active |
| Base Product Number | BZX84 |
| Impedance (Max) (Zzt) | 15 Ohms |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Supplier Device Package | SOT-23-3 |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 8.2 V |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 700 nA @ 5 V |