BZX85C13 R0G
Taiwan Semiconductor Corporation
Product No:
BZX85C13 R0G
Description:
DIODE ZENER 13V 1.3W DO204AL
Series -
Package Tape & Box (TB)
Tolerance ±5%
Power - Max 1.3 W
Base Product Number BZX85
Impedance (Max) (Zzt) 10 Ohms
Operating Temperature -65°C ~ 200°C (TJ)
Supplier Device Package DO-204AL (DO-41)
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 13 V
Current - Reverse Leakage @ Vr 500 nA @ 10 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.2 V @ 10 mA