BZX85C16
Taiwan Semiconductor Corporation
Product No:
BZX85C16
Package:
DO-204AL (DO-41)
Batch:
Datasheet:
Description:
DO-204AL (DO-41), 1300MW, 5%, SM
User Guide
Mfr Taiwan Semiconductor Corporation
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Tolerance ±5%
Power - Max 1.3 W
Mounting Type Through Hole
Package / Case DO-204AL, DO-41, Axial
Product Status Active
Base Product Number BZX85
Impedance (Max) (Zzt) 15 Ohms
Operating Temperature -65°C ~ 200°C (TJ)
Supplier Device Package DO-204AL (DO-41)
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 16 V
Current - Reverse Leakage @ Vr 500 nA @ 12 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.2 V @ 10 mA