BZY55B10 RBG
Taiwan Semiconductor Corporation
Product No:
BZY55B10 RBG
Package:
0805
Batch:
Datasheet:
Description:
DIODE ZENER 10V 500MW 0805
User Guide
Mfr Taiwan Semiconductor Corporation
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Tolerance ±2%
Power - Max 500 mW
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 0805 (2012 Metric)
Product Status Active
Base Product Number BZY55
Impedance (Max) (Zzt) 15 Ohms
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Supplier Device Package 0805
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 10 V
Current - Reverse Leakage @ Vr 100 nA @ 7.5 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.5 V @ 10 mA