BZY55B13
Taiwan Semiconductor Corporation
Product No:
BZY55B13
Description:
0805 (CERAMICS), 500MW, 2%, SMAL
Package Tape & Reel (TR)
Tolerance ±2%
Power - Max 500 mW
Base Product Number BZY55
Impedance (Max) (Zzt) 26 Ohms
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Supplier Device Package 0805
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 13 V
Current - Reverse Leakage @ Vr 100 nA @ 10 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.5 V @ 10 mA