
KEMET
Product No:
C0201C470K3GAC7867
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
CAP CER 47PF 25V NP0 0201
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.095
0.095
10
0.0475
0.475
50
0.02584
1.292
100
0.021185
2.1185
500
0.015105
7.5525
1000
0.011875
11.875
2500
0.010792
26.98
5000
0.009928
49.64
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | KEMET |
| Series | SMD Comm C0G |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Ratings | - |
| Features | Low ESL |
| Tolerance | ±10% |
| Lead Style | - |
| Capacitance | 47 pF |
| Applications | General Purpose |
| Failure Rate | - |
| Lead Spacing | - |
| Mounting Type | Surface Mount, MLCC |
| Package / Case | 0201 (0603 Metric) |
| Product Status | Active |
| Thickness (Max) | 0.013" (0.33mm) |
| Voltage - Rated | 25V |
| Size / Dimension | 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm) |
| Base Product Number | C0201C |
| Height - Seated (Max) | - |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Temperature Coefficient | C0G, NP0 |