
TDK Corporation
Product No:
C0402C0G1C090B
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP CER 9PF 16V C0G 01005
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.304
0.304
10
0.1653
1.653
50
0.11571
5.7855
100
0.09975
9.975
500
0.071307
35.6535
1000
0.061816
61.816
2500
0.051044
127.61
5000
0.044118
220.59
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | TDK Corporation |
| Series | C |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Ratings | - |
| Features | - |
| Tolerance | ±0.1pF |
| Lead Style | - |
| Capacitance | 9 pF |
| Applications | General Purpose |
| Failure Rate | - |
| Lead Spacing | - |
| Mounting Type | Surface Mount, MLCC |
| Package / Case | 01005 (0402 Metric) |
| Product Status | Obsolete |
| Thickness (Max) | 0.009" (0.22mm) |
| Voltage - Rated | 16V |
| Size / Dimension | 0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm) |
| Height - Seated (Max) | - |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Temperature Coefficient | C0G, NP0 |