
TDK Corporation
Product No:
C0402C0G1C101K020BC
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP CER 100PF 16V C0G 01005
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.209
0.209
10
0.1444
1.444
50
0.08626
4.313
100
0.07296
7.296
500
0.049894
24.947
1000
0.044137
44.137
2500
0.042218
105.545
5000
0.03838
191.9
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | TDK Corporation |
| Series | C |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Ratings | - |
| Features | Low ESL |
| Tolerance | ±10% |
| Lead Style | - |
| Capacitance | 100 pF |
| Applications | General Purpose |
| Failure Rate | - |
| Lead Spacing | - |
| Mounting Type | Surface Mount, MLCC |
| Package / Case | 01005 (0402 Metric) |
| Product Status | Not For New Designs |
| Thickness (Max) | 0.009" (0.22mm) |
| Voltage - Rated | 16V |
| Size / Dimension | 0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm) |
| Height - Seated (Max) | - |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Temperature Coefficient | C0G, NP0 |