
TDK Corporation
Product No:
C0402C0G1C1R2C
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP CER 1.2PF 16V C0G 01005
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.2185
0.2185
10
0.12255
1.2255
50
0.08569
4.2845
100
0.07391
7.391
500
0.05282
26.41
1000
0.04579
45.79
2500
0.03781
94.525
5000
0.03268
163.4
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | TDK Corporation |
| Series | C |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Ratings | - |
| Features | - |
| Tolerance | ±0.25pF |
| Lead Style | - |
| Capacitance | 1.2 pF |
| Applications | General Purpose |
| Failure Rate | - |
| Lead Spacing | - |
| Mounting Type | Surface Mount, MLCC |
| Package / Case | 01005 (0402 Metric) |
| Product Status | Obsolete |
| Thickness (Max) | 0.009" (0.22mm) |
| Voltage - Rated | 16V |
| Size / Dimension | 0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm) |
| Height - Seated (Max) | - |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Temperature Coefficient | C0G, NP0 |