
KEMET
Product No:
C0402C100J5GAL7867
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
CAP CER 10PF 50V C0G/NP0 0402
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.4275
0.4275
10
0.29735
2.9735
50
0.20824
10.412
100
0.178505
17.8505
500
0.133855
66.9275
1000
0.113031
113.031
2500
0.107084
267.71
5000
0.101128
505.64
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | KEMET |
| Series | SMD Comm C0G SnPb |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Ratings | - |
| Features | Low ESL |
| Tolerance | ±5% |
| Lead Style | - |
| Capacitance | 10 pF |
| Applications | High Reliability |
| Failure Rate | - |
| Lead Spacing | - |
| Mounting Type | Surface Mount, MLCC |
| Package / Case | 0402 (1005 Metric) |
| Product Status | Active |
| Thickness (Max) | 0.022" (0.55mm) |
| Voltage - Rated | 50V |
| Size / Dimension | 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) |
| Base Product Number | C0402C |
| Height - Seated (Max) | - |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Temperature Coefficient | C0G, NP0 |