
KEMET
Product No:
C0402C100J5HACAUTO
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
CAP CER 0402 10PF 50V ULTRA STAB
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.095
0.095
10
0.0722
0.722
50
0.03914
1.957
100
0.032015
3.2015
500
0.022838
11.419
1000
0.017946
17.946
2500
0.016312
40.78
5000
0.01501
75.05
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | KEMET |
| Series | SMD Auto X8R HT150C |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Features | Low ESL, High Temperature |
| Tolerance | ±5% |
| Capacitance | 10 pF |
| Applications | Automotive |
| Failure Rate | - |
| Lead Spacing | - |
| Mounting Type | Surface Mount, MLCC |
| Package / Case | 0402 (1005 Metric) |
| Product Status | Active |
| Thickness (Max) | 0.022" (0.55mm) |
| Voltage - Rated | 50V |
| Size / Dimension | 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) |
| Base Product Number | C0402C |
| Height - Seated (Max) | - |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C |
| Temperature Coefficient | X8R |