
KEMET
Product No:
C0402C100K4RACAUTO
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
CAP CER 10PF 16V X7R 0402
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.171
0.171
10
0.114
1.14
50
0.06859
3.4295
100
0.05795
5.795
500
0.039672
19.836
1000
0.035093
35.093
2500
0.033564
83.91
5000
0.030514
152.57
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | KEMET |
| Series | SMD Auto X7R |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Features | - |
| Tolerance | ±10% |
| Lead Style | - |
| Capacitance | 10 pF |
| Applications | Automotive, Bypass, Decoupling |
| Failure Rate | - |
| Lead Spacing | - |
| Mounting Type | Surface Mount, MLCC |
| Package / Case | 0402 (1005 Metric) |
| Product Status | Active |
| Thickness (Max) | 0.022" (0.55mm) |
| Voltage - Rated | 16V |
| Size / Dimension | 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) |
| Base Product Number | C0402C |
| Height - Seated (Max) | - |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Temperature Coefficient | X7R |