
KEMET
Product No:
C0402C101K1GAC7867
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
CAP CER 100PF 100V C0G/NP0 0402
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.3515
0.3515
10
0.24605
2.4605
50
0.17233
8.6165
100
0.14763
14.763
500
0.110751
55.3755
1000
0.093518
93.518
2500
0.088597
221.4925
5000
0.083676
418.38
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | KEMET |
| Series | SMD Comm C0G |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Ratings | - |
| Features | Low ESL |
| Tolerance | ±10% |
| Lead Style | - |
| Capacitance | 100 pF |
| Applications | General Purpose |
| Failure Rate | - |
| Lead Spacing | - |
| Mounting Type | Surface Mount, MLCC |
| Package / Case | 0402 (1005 Metric) |
| Product Status | Active |
| Thickness (Max) | 0.022" (0.55mm) |
| Voltage - Rated | 100V |
| Size / Dimension | 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) |
| Base Product Number | C0402C |
| Height - Seated (Max) | - |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Temperature Coefficient | C0G, NP0 |