
KEMET
Product No:
C0402C102F5GAC7867
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
CAP CER 1000PF 50V C0G/NP0 0402
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.817
0.817
10
0.6232
6.232
50
0.51813
25.9065
100
0.44612
44.612
500
0.34542
172.71
1000
0.297445
297.445
2500
0.278255
695.6375
5000
0.263862
1319.31
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | KEMET |
| Series | SMD Comm C0G |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Ratings | - |
| Features | Low ESL |
| Tolerance | ±1% |
| Lead Style | - |
| Capacitance | 1000 pF |
| Applications | General Purpose |
| Failure Rate | - |
| Lead Spacing | - |
| Mounting Type | Surface Mount, MLCC |
| Package / Case | 0402 (1005 Metric) |
| Product Status | Active |
| Thickness (Max) | 0.022" (0.55mm) |
| Voltage - Rated | 50V |
| Size / Dimension | 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) |
| Base Product Number | C0402C |
| Height - Seated (Max) | - |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Temperature Coefficient | C0G, NP0 |