
KEMET
Product No:
C0402C102K5GEC7411
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
CAP CER 0402 1NF 50V C0G 10%
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.1045
0.1045
10
0.07695
0.7695
50
0.04389
2.1945
100
0.03629
3.629
500
0.02546
12.73
1000
0.02108
21.08
2500
0.019618
49.045
5000
0.017946
89.73
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | KEMET |
| Series | ESD SMD Comm C0G |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Ratings | - |
| Features | Low ESL |
| Tolerance | ±10% |
| Lead Style | - |
| Capacitance | 1000 pF |
| Applications | ESD Protection |
| Failure Rate | - |
| Lead Spacing | - |
| Mounting Type | Surface Mount, MLCC |
| Package / Case | 0402 (1005 Metric) |
| Product Status | Active |
| Thickness (Max) | 0.022" (0.55mm) |
| Voltage - Rated | 50V |
| Size / Dimension | 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) |
| Base Product Number | C0402C |
| Height - Seated (Max) | - |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Temperature Coefficient | C0G, NP0 |