
KEMET
Product No:
C0402C102K5GECAUTO7411
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
CAP CER 0402 1NF 50V C0G 10%
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.152
0.152
10
0.1083
1.083
50
0.06137
3.0685
100
0.05092
5.092
500
0.035701
17.8505
1000
0.029554
29.554
2500
0.027512
68.78
5000
0.025166
125.83
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | KEMET |
| Series | ESD SMD Auto C0G |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Features | Low ESL |
| Tolerance | ±10% |
| Lead Style | - |
| Capacitance | 1000 pF |
| Applications | Automotive, ESD Protection |
| Failure Rate | - |
| Lead Spacing | - |
| Mounting Type | Surface Mount, MLCC |
| Package / Case | 0402 (1005 Metric) |
| Product Status | Active |
| Thickness (Max) | 0.022" (0.55mm) |
| Voltage - Rated | 50V |
| Size / Dimension | 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) |
| Base Product Number | C0402C |
| Height - Seated (Max) | - |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Temperature Coefficient | C0G, NP0 |