
KEMET
Product No:
C0402C102M4RAC7867
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
CAP CER 1000PF 16V X7R 0402
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.2945
0.2945
10
0.20425
2.0425
50
0.14269
7.1345
100
0.12236
12.236
500
0.091751
45.8755
1000
0.077482
77.482
2500
0.073397
183.4925
5000
0.069322
346.61
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | KEMET |
| Series | SMD Comm X7R |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Ratings | - |
| Features | - |
| Tolerance | ±20% |
| Lead Style | - |
| Capacitance | 1000 pF |
| Applications | Bypass, Decoupling |
| Failure Rate | - |
| Lead Spacing | - |
| Mounting Type | Surface Mount, MLCC |
| Package / Case | 0402 (1005 Metric) |
| Product Status | Active |
| Thickness (Max) | 0.022" (0.55mm) |
| Voltage - Rated | 16V |
| Size / Dimension | 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) |
| Base Product Number | C0402C |
| Height - Seated (Max) | - |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Temperature Coefficient | X7R |