
KEMET
Product No:
C0402C104J8RACAUTO
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
CAP CER 0.1UF 10V X7R 0402
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.399
0.399
10
0.28215
2.8215
50
0.21356
10.678
100
0.18601
18.601
500
0.137788
68.894
1000
0.117116
117.116
2500
0.110228
275.57
5000
0.103341
516.705
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | KEMET |
| Series | SMD Auto X7R |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Features | - |
| Tolerance | ±5% |
| Lead Style | - |
| Capacitance | 0.1 µF |
| Applications | Automotive, Bypass, Decoupling |
| Failure Rate | - |
| Lead Spacing | - |
| Mounting Type | Surface Mount, MLCC |
| Package / Case | 0402 (1005 Metric) |
| Product Status | Active |
| Thickness (Max) | 0.022" (0.55mm) |
| Voltage - Rated | 10V |
| Size / Dimension | 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) |
| Base Product Number | C0402C |
| Height - Seated (Max) | - |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Temperature Coefficient | X7R |